ŽIVOTNA SREDINA – IZAZOV ZA NAUKU, TEHNOLOGIJU I DRUŠTVO

 

SEMINARSKI RAD

 

KURS : INTEGRALNO UPRAVLJANJE GRADSKIM VODAMA

 

 

 

 

 

Dragan Cvijić, dipl. prostorni planer

maj, 2003.

INSTITUCIONALNI POLOŽAJ VODA U MEĐUNARODNIM ORGANIZACIJAMA

 

1.    PAKT ZA STABILNOST JUGOISTOČNE EVROPE

 

Pakt za stabilnost (PS) je prvi ozbiljinij pokušaj međunarodne zajednice da problemima Balkana priđe sa aspekta sprečavanja konflikata umesto dotadađnje politike intervenisanja u slušajevima kriza. Prva ideja o PS nastala je krajem 1998. godine, neposredno pred rat sa Jugoslavijom, ali je njena dalja afirmacija nastavljena tokom leta naredne godine, kada je na inicijativu Evropske unije (EU) konačno i potpisana politička deklaracija koju ovde svi poznaju pod imenom Pakt za stabilnost jugoistočne Evrope (JIE).

 

Dokument koji predviđa na koje sve načine će se uspostavljati mir, razvijati demokratija i poštovati ljudska prava, sve da bi se postigla stabilnost u regionu tzv. Zapadnog Balkana, podržava najveći broj svih najznačajnijih internacionalnih organizacija i vlada najbitnijih država. To su: EU (najvažniji donator i inicijator), G8 (vlade članice ove grupe neevropskog porekla),UN, OEBS, NATO, Savet Evrope, WB (Svetska banka), IMF (Međunarodni monetarni fond), Evropska banka za obnovu i razvoj, Evropska investiciona banka itd.

 

Organizaciono, SP se sastoji iz Regionalnog stola (RT) i tri Radna stola (WT) u okviru njega. WT 1 se bavi demokratizacijom i ljudskim pravima, WT 2 ekonomskom rekonstrukcijom, saradnjom i razvojem, a WT 3 bezbednosniom pitanjima. Projektima i programima koordinira Erhard Busek i njegov 30-člani tim. Njihovo sedište je u Brislu.  

 

PS u okviru WT 2 posvećuje izvesnu pažnju ekološkoj problematici zemalja JIE, i to pre svega sa ciljem usavršavanja regionalnog upravljanja životnom sredinom sa posebnim osvrtom na značaj lokalne vlasti i civilnog društva u donošenju odluka. U tom smislu razvijen je Program regionalne ekološke rekonstrukcije (RERP) sa zadatkom razvoja regionalne saradnje, izgradnje institucija i nevladinih organizacija koje bi sprovodile nacionalne i/ili lokalne projekte. Implementacija RERP programa i akcija dodeljena je Regionalnom ekološkom centru za Srednji i Istočnu Evropu (REC).

 

Projekt ODRŽIVI RAZVOJ SLIVA SAVE je najznačajnija inicijativa PS u oblasti koja nas trenutno zanima. Cilj je ustanovljenje i dalje razvijanje regionalnog partnerstva među zemljama ovog basena i to na već postojećim modelima saradnje zemalja kroz koje potiču međunarodne reke. Zadatak je reaktiviranje plovidbe Savom i njenim najvećim pritokama Drinom i Unom, što bi se postiglo potpisivanjem adekvatnog sporazuma na multilateralnom nivou i ustanovljenjem komisije koja bi to sve pratila, ali i obezbedila:

 

 

Ova intencija na najjasniji način osvetljava pristup EU tj. PS rešavanju problema nekada zavađenih naroda kroz dva međusobno suprotna, a opet prožimajuća procesa – regionalizacije i integracije.

 

2.    REGIONALNI EKOLOŠKI CENTAR ZA SREDNJU I ISTOČNU EVROPU

Regionalni centar za životnu sredinu za Centralnu i Istočnu Evropu (REC) je nezavisna, neprofitna organizacija za zaštitu životne sredine međunarodnog karaktera. REC su 1990. godine osnovale vlade Sjedinjenih Američkih država, Mađarske i Evropska unija. Potpisnici povelje o osnivanju danas su vlade 28 zemalja, među njima I Srbija I Crna Gora. Uloga REC-a je

·        pružanje pomoći u: rešavanju ekoloških problema,

·        promovisanje međusektorske saradnje između nevladinih organizacija, vlada, privrede i drugih partnera u oblasti zaštite životne sredine,

·        razmena informacija i podrška učešću javnosti u donošenju odluka koje se tiču životne sredine. .

Sedište REC je u Sentandreji, u Mađarskoj. REC kancelarija u Srbiji i Crnoj Gori je deo mreže nacionalnih kancelarija koje REC ima u 15 zemalja centralne i istočne Evrope..Vlada SR Jugoslavije je u junu 1996. godine potpisala Povelju REC-a i time praktično i zvanično priznala ciljeve i status REC-a u Jugoslaviji, dok je Kancelarija zvanično otvorena u maju 1998. godine . Najznačajniji projekti koje RECYU obavlja iz domena koji mi posmatramo su NAWAMS i TRANSPARK – ZLATNA KAPIJA DUNAVA.

"NAWAMS"

 

Donator: Japanski Specijalni Fond
Trajanja projekta: decembar 2002. - april 2003.
Budžet: 49.200 EUR

Postojeći sistem monitoringa voda u Srbiji i Crnoj Gori nije integrisan i sprovodi se uz primenu zastarele opreme i učešće neadekvatno obučenog ljudstva. Mere predložene za prevazilaženje postojećih problema su: projektovanje integrisanog sistema monitoringa, sprovođenje obuke zaposlenih i usklađivanje sa relevantnim standardima EU. Razvijanje Strategije biće praćeno programima za jačanje kapaciteta i obuku u cilju jačanja mreže i praksi monitoringa voda. Osnovni cilj Projekta je uspostavljanje i implementacija strategije monitoringa površinskih voda.
Nacionalna strategija monitoringa voda neophodna za efikasno definisanje prioriteta za održivi i integrisani menadžment voda rečnog basena, ima sledeće ciljeve:

Glavni rezultati projekta su: Nacionalna strategija za monitoring voda, jačanje kapaciteta institucija odgovornih za monitoring, obučeno osoblje za korišcenje opreme i sprovođenje procedura monitoringa, dobro informisana javnost i prisutnost višeg stepena svesti o ovoj temi.

TRANSPARK – ZLATNA KAPIJA DUNAVA

Transpark je Srpsko-crnogorsko-rumunski projekat koji se odnosi na unapređenje zaštite životne okoline Dunavske klisure u pograničnom području, gde se dva parka nalaze jedan naspram drugog. Ovaj projekat su inicirale REC kancelarije u Srbiji i Crnoj Gori i Rumuniji, dok je Nemačka vlada obezbedila finansijsku podršku. Glavni ciljevi projekta, između ostalog, su:

·        stvaranje sistema zajedničkog upravljanja i administracije dva nacionalna parka na obe obale Dunava,

·        izgradnja neophodnih insitucionalnih kapaciteta i

·        podizanje svesti o biološkom značaju područja i promocija njegovih potreba na obe strane Dunava.

Linkovi koje možete pronaći na sajtovima Regionalnog ekološkog centra su:

Balkan Environmental Association Danube Environmental Forum Environment Directorate of the European Commission European Environment Agency International Commission for the Protection of the Danube River International Rivers Network  Organisation for Economic Co-operation and Developmetn (OECD) United Nations Environment Programme.

 

 

LITERTURA:

www.stabilitypact.org

www.rec.org

www.recyu.org